A+ A-karta kalendarza na miesiąc maj 2018
kalendarz - maj 2018
Punkt PSF - plakat
Punkt PSF - plakat
baner rzemiosło o prawie
Banner Związek Rzemiosła Polskiego
XXIV Wielka Gala
XXIV Wielka Gala
Reklama - wynajem sal szkoleniowych i konferencyjnych
Reklama - wynajem sal szkoleniowych i konferencyjnych
Długopisy z logo Izby Rzemieślniczej
Długopisy z logo Izby Rzemieślniczej
Nagrody na XXIII Wielkiej Gali
Nagrody na XXIII Wielkiej Gali
Stoisko Izby na Targach branżowych GASTROSILESIA
Stoisko Izby na Targach branżowych GASTROSILESIA
slideshow html
   
logo Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny
logo Projektów
Witamy na nowej stronie internetowej Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości
w Katowicach. Wszystkie archiwalne informacje dostępne są na stronie: www.archiwum.ir.katowice.pl


Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach jest największą organizacją pracodawców w województwie śląskim. Powstała w 1922 roku, potwierdziła kwalifikacje ponad 400 tysięcy osób i obecnie za pośrednictwem organizacji terytorialnych i przedsiębiorców daje ponad 30 tysięcy miejsc pracy. Obecnie w organizacji funkcjonuje 71 komisji egzaminacyjnych. Promujemy najlepszy system edukacyjny w Polsce. Rzemiosło - jest konkret!

Aktualności

2018-06-08Piknik Rzemieślniczy 11 czerwca 2018 roku

W poniedziałek, 11 czerwca 2018 roku odbędzie się Piknik Rzemieślniczy katowickiej Izby Rzemieślniczej - tradycyjne wydarzenie, pozwalające na integrację środowiska rzemieślniczego, przedsiębiorców sektora MŚP, pracodawców oraz przedstawicieli środowiska gospodarczego województwa śląskiego.

Godzina 14:00 Msza Święta w intencji śląskiego rzemiosła w Parafii p.w. Świętej Trójcy (ul. Świętej Trójcy 3 w Koszęcinie),
Godzina 15:00 Piknik Rzemieślniczy w Kompleksie Pałacowo Parkowym (ulica Zamkowa 3 w Koszęcinie).

2018-06-07Festiwal Zawodów

7 czerwca 2018 roku odbył się FESTIWAL ZAWODÓW - wspólne przedsięwzięcie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach i Zespołu Pieśni i Tańca 'Śląsk' im. Stanisława Hadyny.

Celem Festiwalu Zawodów było wzbudzenie większego zainteresowania wśród młodzieży kształceniem zawodowym, pogłębienie ich wiedzy na temat oferty szkół kształcących w zawodzie oraz przedstawienie ofert pracodawców na lokalnym rynku pracy.

Podczas wydarzenia na 10 stoiskach katowicka Izba Rzemieślnicza zorganizowała prezentacje zawodów: groomer - fryzjer zwierząt, tapicer, zdobnictwo cukiernicze, fryzjer damski, fryzjer męski, cukiernik, piekarz, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, swoje stoisko miała również Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia w Katowicach.

2018-06-05Walne Zgromadzenie Parlamentu Hanzeatyckiego

4 czerwca 2018 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Parlamentu Hanzeatyckiego, którego Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach jest Członkiem. Parlament Hanzeatycki to związek ponad 50 izb przemysłowych, handlowych i rzemieślniczych oraz innych organizacji w regionie Morza Bałtyckiego, których głównym celem jest wzmocnienie pozycji małych i średnich przedsiębiorstw.

5 czerwca 2018 roku katowicka Izba Rzemieślnicza wzięła udział w Konferencji Hanzeatyckiej 'Mistrzowie zawodów kreują przyszłość - nowe drogi kształcenia przedsiębiorców i sukcesja przedsiębiorstw'.

2018-05-30Wywiad z prof. Janem Klimkiem na antenie Polskiego Radio Katowice

Zapraszamy do posłuchania dzisiaj (środa, 30 maja 2018 roku) o godzinie 21:15 Magazynu Inicjatyw Społecznych na antenie Radio Katowice - w wywiadzie z Redaktorem Józefem Wyciskiem prof. Jan Klimek, Prezes Zarządu katowickiej Izby Rzemieślniczej opowie m.in. o szkolnictwie zawodowym.

2018-05-24Finał Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach BHP Bezpiecznie od Startu

W środę, 23 maja 2018 roku w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych 'BEZPIECZNIE OD STARTU'.

W finale konkursu udział wzięły dwie laureatki etapu regionalnego, organizowanego przez katowicką Izbę Rzemieślniczą:
Natalia Ziemkowska (zgłoszona przez Cech z Jastrzębia Zdroju) - uczennica w zawodzie FRYZJER
Katarzyna Wojciechowska (zgłoszona przez Cech w Gliwicach) - uczennica w zawodzie CUKIERNIK

Obie Uczestniczki reprezentujące Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach zajęły miejsce w pierwszej 10. (na 42 Uczestników).

Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczniom biorącym udział w konkursie wiedzy z zakresu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz życzymy dalszych sukcesów!

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie:
https://zrp.pl/w-palacu-chodkiewiczow-rozpoczal-sie-final-xviii-ogolnopolskiego-konkursu-o-zasadach-bhp-dla-uczniow-rzemiosla/

2018-05-09Konferencja podsumowująca projekt VESTE

7 i 8 maja 2018 roku uczestniczyliśmy w międzynarodowej konferencji 'Cele i strategie na rzecz zwiększania efektywności energetycznej - szkolenie zawodowe na Menedżera Serwisu Sektora Energetycznego' w ramach Projektu VESTE, którego katowicka Izba Rzemieślnicza jest Partnerem.

Podczas konferencji zamykającej projekt VESTE, Pani Beata Białowąs, Dyrektor Naczelny, przedstawiła doświadczenia katowickiej Izby Rzemieślniczej ze szkoleniami dla MŚP w celu zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania energii odnawialnej.Further Vocational Training for Energy Service Technicians (VESTE) / Dalsze kształcenie zawodowe w sektorze energetycznym (VESTE)

logotyp Projektulogo Erasmus

Strona internetowa Projektu: http://veste-project.eu/


Program: Erasmus + akcja kluczowa 2 Partnerstwo strategiczne - innowacje - projekt wdrożeniowy

Czas trwania: 01.09.2015 - 31.08.2018: 36 miesięcy

Partnerzy: Baltic Sea Academy, Niemcy, partner wiodący
Akademia kształcenia zawodowego w Hamburgu, Niemcy
Stowarzyszenie Biznesu Europy Wschodniej w Niemczech
Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Polska
Hanzeatycki Instytut wspierania Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Polska
Centrum kształcenia zawodowego hrabstwa Võru, Estonia
Centrum kształcenia zawodowego Kontiki

Grupy docelowe:
a) Pracownicy MiŚP
b) Osoby bezrobotne posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie
c) Studenci i absolwenci
d) Wykładowcy izb, uczelni wyższych i innych placówek oświatowych
e) Beneficjentami są również małe i średnie przedsiębiorstwa, które zdobywają kwalifikacje i doświadczenie

Cele projektu:
• Podnoszenie kwalifikacji kadry kierowniczej i wykwalifikowanego personelu w MiŚP w zakresie działań mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, dzięki dwóm zaawansowanym programom szkoleniowym.
• Pozyskiwanie dodatkowej kadry kierowniczej i specjalistów oraz przygotowanie małych i średnich przedsiębiorstw do podejmowania aktywnych działań w rozwijającym się sektorze energetycznym, co skutkuje utrzymaniem istniejących miejsc pracy i tworzeniem nowych, pozwalając jednocześnie na zredukowanie poziomu bezrobocia.
• Rozwój i koordynacja programu integracyjnego oraz oferta kursu 'Konsultant ds. Energetyki Budowlanej' ma na celu zapewnienie osobom bezrobotnym stałego zatrudnienia.
• Przygotowanie wysokiej jakości, zaawansowanego programu szkoleń z elementami kształcenia zawodowego. • Szkolenia dla nauczycieli / instruktorów, w celu zapewnienia we wszystkich regionach wystarczającej ilości wykwalifikowanych nauczycieli, co umożliwi prawidłowe wdro-żenie systemu kształcenia zawodowego.
• Opracowanie wzorów sprawozdań na temat efektywności energetycznej budynków dla Polski i Estonii.
• Przygotowanie i prowadzenie szkoleń zawodowych dla MiŚP: 'Energia słoneczna - technologia i zastosowanie dla MŚP'.

2018-04-25Finał I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz

Zespół Szkół Spożywczych w Zabrzu wraz z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach są organizatorami I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz.

Turniej został zamieszczony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w wykazie turniejów i olimpiad tematycznych związanych z wybranym przedmiotem lub dziedziną wiedzy.

Finał Turnieju odbył się w dniach 23-25 kwietnia 2018 roku.

Uroczyste zakończenie Turnieju odbyło się 25 kwietnia 2018 roku o godzinie 10:00 w Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu (ul. Wolności 408).

Tematem przewodnim I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz było „Potrawy z drobiem w roli głównej”.

Zadaniem praktycznym podczas finału turnieju było sporządzenie zakąski wegetariańskiej oraz dania zasadniczego z mięsem drobiowym w roli głównej, ocenie podlegać będzie m.in. pomysłowość, smakowitość, kreatywność, zgodność z tematem, poprawność wykonania dodatków skrobiowych i witaminowych, ekspedycja potraw oraz higiena i bezpieczeństwo pracy w trakcie wykonywania zadań.

Wprowadzona pod koniec 2015 roku nowelizacja ustawy o rzemiośle umożliwiła zaliczenie do rzemiosła usług gastronomicznych, w szczególności zawodu kucharza, Zmiana umożliwiła egzaminowanie kucharzy przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych, uzyskiwanie przez nich dyplomów czeladniczych i mistrzowskich, zdawanie egzaminu czeladniczego uczniom z pozaszkolnych form kształcenia oraz dofinansowanie mistrzom kosztów edukacji.

W pracach komisji turniejowej z ramienia katowickiej Izby Rzemieślniczej uczestniczyli: Pan Mieczysław Kucharski Pan Sebastian Humski Pan Robert Kuś

Laureatami I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz zostali:
Miejsce I: Pani Sandra Jagła Zespół Szkół Cogito w Siemianowicach Śląskich
Miejsce II: Pan Marian Glenszczyk Zespół Szkół nr 7 w Tychach
Miejsce III: Pan Kacper Szot Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatom konkursu oraz życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia na oficjalnym profilu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach na Facebooku.

2018-04-24Zapraszamy na Kurs Pedagogiczny

Zapraszamy na Kurs Pedagogiczny dla Instruktorów Praktycznej Nauki Zawodu, organizowany przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Rozpoczęcie zajęć odbędzie się w dniu 21 maja 2018 roku o godzinie 15:00.

Wszystkie osoby, które są zainteresowane uczestnictwem w tej edycji serdecznie zapraszamy do e-mailowego lub telefonicznego zgłaszania udziału w kursie.

W przypadku zgłoszenia dokonanego drogą e-mailową proszę o wskazanie danych personalnych kandydata.

Osoba do kontaktu: Pani Bożena Tarapacz - tel. 32 259 62 61 do 5, wew. 103,
e-mail: bozena.tarapacz@ir.katowice.pl 

2018-04-23I Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie KUCHARZ

Zespół Szkół Spożywczych w Zabrzu wraz z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach mają zaszczyt zaprosić Państwa na oficjalne zakończenie I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz.

Turniej został zamieszczony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w wykazie turniejów i olimpiad tematycznych związanych z wybranym przedmiotem lub dziedziną wiedzy.

Finał Turnieju odbędzie się w dniach 23-25 kwietnia 2018 roku. Uroczyste zakończenie Turnieju odbędzie się 25 kwietnia 2018 roku o godzinie 10:00 w Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu (ul. Wolności 408).

Tematem przewodnim I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz jest „Potrawy z drobiem w roli głównej”.

Zadaniem praktycznym podczas finału turnieju będzie sporządzenie zakąski wegetariańskiej oraz dania zasadniczego z mięsem drobiowym w roli głównej, ocenie podlegać będzie m.in. pomysłowość, smakowitość, kreatywność, zgodność z tematem, poprawność wykonania dodatków skrobiowych i witaminowych, ekspedycja potraw oraz higiena i bezpieczeństwo pracy w trakcie wykonywania zadań.

Wprowadzona pod koniec 2015 roku nowelizacja ustawy o rzemiośle umożliwiła zaliczenie do rzemiosła usług gastronomicznych, w szczególności zawodu kucharza, Zmiana umożliwiła egzaminowanie kucharzy przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych, uzyskiwanie przez nich dyplomów czeladniczych i mistrzowskich, zdawanie egzaminu czeladniczego uczniom z pozaszkolnych formkształcenia oraz dofinansowanie mistrzom kosztów edukacji.

Szczegółowych informacji na temat turnieju udzieli Pani Maria Banachowicz, Główny Specjalista ds. Oświaty i Kwalifikacji Zawodowych katowickiej Izby Rzemieślniczej pod numerem telefonu 600 807 574.

2018-04-23List gratulacyjny od Jego Ekscelencji, Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca

Z okazji Jubileuszowej XXV Wielkiej Gali Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej w Katowicach na ręce Pana Prezesa Klimka słowa gratulacji i najlepszych życzeń złożył Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.

list gratulacyjny Arcybiskup

Logo partnerów

POBIERZ WIZYTÓWKĘ

kod QR

GODZINY PRACY

     
Godziny otwarcia
  Poniedziałek - Piątek:
7:30-15:30
Biuro Obsługi Klienta 7:00-19:00

     
Godziny otwarcia w sobotę
  Sobota:
8:00-14:00

     
Godziny otwarcia w niedzielę
  Niedziela:
Nieczynne

SZYBKI KONTAKT

     
ikonka adresu
  Adres:

plac Wolności 12
40-078 Katowice

     
numer telefonu
  Telefon:

(32) 259 62 61

     
adres e-mail
  e-mail:
izba@ir.katowice.pl

strony internetowe katowice
Copyright © 2016 | Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Jesteś naszym 450247 gościem.