niedziela, 23 października 2016
. . . .

Aktualności

Koronacja Figury Matki Bożej Loretańskiej

2011-09-30 11:24:49

W sobotę 2 lipca figura Matki Bożej Loretańskiej w sanktuarium w Głogówku na Opolszczyźnie została ukoronowana papieskimi koronami. Korony poświęcił w zeszłym roku w Watykanie Benedykt XVI

Obdarzana kultem wiernych figura Maryjna z Głogówka ma 380 lat. Wykonana została z hebanu i uznawana jest za najstarszą figurę Matki Bożej Loretańskiej na świecie.

Mszy św. koronacyjnej przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.

Korony zostały zlecone firmie Fashion Jewellery, gdzie zostały zaprojektowane i wykonane przez Katarzynę Klimas- mistrza złotnictwa

Katarzyna Klimas jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku Białej oraz Wyższej Szkoły Rzemiosł Artystycznych we Wrocławiu.

Korony wykonano ze złota białego i żółtego pr. 0,585 oraz przyozdobiono je kamieniami szlachetnymi  i ozdobnymi takimi jak: brylanty, spinele, cytryny, ametysty oraz wykorzystano w krzyżykach rzadki czarny koral.

Waga całości w granicach 550g

Historia Domku Loretańskiego w Głogówku:

Domek Loretański w Głogówku ma już 380 lat. Swoje powstanie zawdzięcza hrabiemu Jerzemu III Oppersdorffowi. Fundator był wielkim czcicielem Najświętszej Maryi Panny.

W czasie studiów w kolegium jezuitów w Austrii (Graz) zapisał się do Sodalicji Mariańskiej. W 1609 roku hrabia odbył pielgrzymkę do Mariazell (Austria). W 1610 roku przebywał w Rzymie. Z Wiecznego Miasta odbył pielgrzymkę do sławnego sanktuarium Maryjnego w Loreto. Tam zrodził się pomysł zbudowania takiej kaplicy w rodzinnym mieście. Wykonał wtedy szkice, zrobił pomiary i po powrocie do Głogówka rozpoczął realizację swojego przedsięwzięcia.

Plan hrabiego urzeczywistnił się w 1630 roku, kiedy to ukończono budowę kaplicy, a w sześć lat później dobudowano północne skrzydło kościoła, które zgodnie z oryginałem włoskim okryło Domek Loretański. 

7 grudnia 1630 roku odbyła się konsekracja kościoła franciszkańskiego i Domku Loretańskiego. Poświęcenia dokonał biskup Johann Balthazar von Lisch, sufragan wrocławski. W uroczystości wzięła udział rodzina fundatora, mieszczanie głogóweccy, szlachta oraz gospodarze z okolicznych miejscowości. 

Domkami loretańskimi nazywane są małe budowle wzniesione w kościele lub w jego pobliżu na wzór „Świętego domu” (Santa Casa) w Loreto. W Polsce domki loretańskie znajdują się w Gołębiu (1640 rok), Warszawie - w kościele Matki Bożej Loretańskiej (1645 rok), w Krakowie przy klasztorze kapucynów (1719 rok) i w Głogówku (1630 rok).

Sanktuarium w Loreto (środkowe Włochy) zostało zbudowane w 1294 roku z kamieni wyniesionych z Domu Matki Bożej. Dom Maryi został przeniesiony z Nazaretu przez rodzinę Aniołów, która chciała w ten sposób uchronić go przed zniszczeniem.

Zwyczaj koronowania słynących łaskami wizerunków Matki Bożej podkreśla ich godność i autentyczność kultu. Zwyczaj przyozdabiania klejnotami szczególnie czczonych i słynących łaskami wizerunków sięga początków XVI wieku.

Koronowane mogą być tylko obrazy lub rzeźby Matki Boskiej. Wyłącza się obrazy innych świętych lub błogosławionych.

Na terenie diecezji opolskiej znajdują się cztery koronowane wizerunki Matki Bożej. Natomiast pod opieką franciszkanów krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię znajduje się sześć obrazów koronowanych (w Krakowie, Kalwarii Pacławskiej, Przemyślu, Rychwałdzie, Wrocławiu i Krośnie).

 

 

. . . .

Dla gimnazjalistów

. . . .

Rzemieślnicze e-kw@lifikacje

. .

Fundusze unijne 2014-2020

. .

e-Platforma

. . . .

Wyszukiwarka

. .

Reklama

Rzemiosło - najlepszy pracodawca w regionie
. . . .

Zarząd Izby

. . . .

Prezes Zarządu

. . . .

Dyrektor Naczelny

 

. . . .

Sale konferencyjne, szkoleniowe i rekrutacyjne

. . . .

Logowanie

login
hasło
Nie posiadasz własnego konta? Poproś pracownika IR
o przydzielenie własnego loginu i hasła.
. . . .
. . . .

GPW, kursy walut

Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2016-10-21 18:59)
WIG 47931.14 +0,08%
WIG20 1752.25 +0,19%
mWIG40 4079.47 -0,14%
sWIG80 14280.06 +0,30%
Wspierane przez Money.pl
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2016-10-21
USD 3,9800 +1,12%
EUR 4,3300 +0,26%
CHF 4,0002 +0,55%
GBP 4,8665 +0,76%
Wspierane przez Money.pl
. . . .

Pogoda

. . . .

Rzemiosło na YouTube.com

. . . .

Dla Bezrobotnych

Sprawdź propozycje Izby dla osób bezrobotnych i zagrożonych utratą pracy, które mogą skorzystać z naszych specjalnych projektów. Izba współpracuje w tym zakresie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach oraz powiatowymi urzędami pracy Województwa Śląskiego, wnioskując o pokrycie kosztów szkoleń z rezerwy Funduszu Pracy.

Projekt ''Pierwsza szychta''

Projekt Izby "Pierwsza szychta" realizowany w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej "Equal" został wybrany jako jeden z najlepszych w Unii Europejskiej projektów w ramach dialogu społecznego.

Czytaj więcej...

Corporate Social Responsibility

Promujemy społeczną odpowiedzialność biznesu (corporate social responsibility) oraz elastyczne formy zatrudnienia. Zagadnienia te są niezwykle istotne szczególnie w obecnej sytuacji, jako element łagodzenia skutków kryzysu. Zobacz jakie mamy propozycje wspólnie ze związkami zawodowymi.

Czytaj więcej...

top
Copyright © 2010-2013 Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach wykonanie: input.com.pl