A+ A-
2018-12-11Spotkanie Opłatkowe katowickiej Izby Rzemieślniczej

W poniedziałek, 10 grudnia 2018 roku, w Restauracji Dworek Pod Lipami (Katowice, osiedle Giszowiec), odbyło się tradycyjne Spotkanie Opłatkowe Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Uroczyste Spotkanie Opłatkowe katowickiej Izby Rzemieślniczej jest okazją do wspólnego świętowania zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz integracji środowiska rzemieślniczego, przedsiębiorców sektora MŚP, pracodawców oraz przedstawicieli środowiska gospodarczego województwa śląskiego.

Podczas wydarzenia wręczone zostały odznaczenia rzemieślnicze. Pracownicy katowickiej Izby Rzemieślniczej zostali uhonorowani medalami im. Jana Kilińskiego, a dr Michał Wójcik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, został uhonorowany najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym - Szablą im. Jana Kilińskiego.

Specjalnie dla Gości katowickiej Izby Rzemieślniczej wystąpili Soliści Zespołu Pieśni i Tańca 'Śląsk' im. Stanisława Hadyny oraz dzieci i młodzież z zespołu ”Młody Śląsk', którzy zaśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.

Podczas wydarzenia, swoją uroczystą premierę miał również Kalendarz Rzemieślniczy na 2019 rok, który powstał we współpracy z Miastem Katowice - karty kalendarza na poszczególne miesiące zdobią Rzemieślnicy związani z Katowicami na tle najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w mieście, takich jak np. Strefa Kultury, Biblioteka Śląska czy dzielnica Nikiszowiec.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia na oficjalnym profilu katowickiej Izby Rzemieślniczej na Facebooku.

2018-12-03Jubileusz 15-lecia Śląskiego Cechu Złotników, Jubilerów i Grawerów

W sobotę, 1 grudnia 2018 roku wzięliśmy udział w uroczystości Jubileuszu 15-lecia Śląskiego Cechu Złotników, Jubilerów i Grawerów w Katowicach.

1 grudnia 2003 w sali konferencyjnej Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, dzięki inicjatywie śląskiego środowiska złotniczego pod przewodnictwem Pana Jerzego Kurczoka (Pracownia Grawersko-Złotnicza M&J Kurczok) oraz wsparciu krakowskiego środowiska złotniczego, odbyło się Walne Zgromadzenie Założycielskie Cechu.

Z okazji Jubileuszu 15-lecia powstania, składamy serdeczne gratulacje z wyrazami uznania za całokształt działalności oraz życzenia dalszych sukcesów i inspiracji do realizowania kolejnych ambitnych zamierzeń

2018-11-26Spotkanie dotyczące Strategii Rozwoju Rzemiosła Śląskiego

W poniedziałek, 26 listopada 2018 roku odbyło się drugie spotkanie robocze dotyczące Strategii Rozwoju Rzemiosła Śląskiego na lata 2014-2020.

Strategia Rozwoju Rzemiosła Śląskiego ma na celu poszerzenie i wsparcie struktur katowickiej Izby Rzemieślniczej, wzmocnienie pozytywnego wizerunku rzemiosła. Dokument jest odpowiedzią na zmiany społeczno-gospodarcze w Polsce i w Europie.

Strategia Rzemiosła Śląskiego została oparta na współpracy pojmowanej, jako funkcja zaufania, wspólnoty interesów oraz komunikacji w obrębie katowickiej samej organizacji jak i z jej otoczeniem.

Aktualizacja dokumentu ma na celu jego dostosowanie do obecnie panującej sytuacji gospodarczej i oświatowej z uwzględnieniem najpilniejszych i najistotniejszych kierunków rozwoju Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

W spotkaniu warsztatowym, moderowanym przez prof. Jana Klimka udział wzięli Członkowie Zarządu, Dyrekcja oraz Pracownicy katowickiej Izby Rzemieślniczej oraz Przedstawiciele Cechów Rzemiosł Różnych i Cechów Branżowych zrzeszonych w naszej organizacji.

2018-11-18V Otwarty Konkurs Fryzjerski - Cech Zabrze

W niedzielę, 18 listopada 2018 roku, odbył się V Otwarty Konkurs Fryzjerski, organizowany przez Cech Rzemieślników Małej i Średniej Przedsiębiorczości oraz Pracodawców w Zabrzu.

W konkursie udział wzięły 24 uczestniczki w 2 konkurencjach: fryzura ślubna, fale.

Gratulujemy wszystkim Uczestnikom oraz Laureatom konkursu.

Dziękujemy Organizatorom wydarzenia za skuteczną promocję kształcenia zawodowego wśród Uczniów-Pracowników Młodocianych.

2018-11-15Konferencja Szkolnictwo Zawodowe - Szanse i Perspektywy Rozwoju

13 listopada 2018 roku podczas obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wspólnie z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach zorganizował konferencję poświęconą systemowi kształcenia zawodowego oraz promocji zawodów rzemieślniczych.

Konferencja 'Szkolnictwo Zawodowe - Szanse i Perspektywy Rozwoju' została otwarta przez Pana Ryszarda Genge, Wiceprezesa katowickiej Izby Rzemieślniczej, który przedstawił zakres działalności organizacji oraz omówił aktualną sytuację szkolnictwa zawodowego oraz rzemieślniczej nauki zawodu w regionie. W wydarzeniu udział wzięło ponad 70 Osób z instytucji rynku pracy, instytucji otoczenia biznesu, nauczycieli i psychologów oraz Przedstawiciele środowiska rzemieślniczegoch.

Podczas Konferencji omówione zostały następujące tematy:
Rzemieślniczy system nauki zawodu jako model kształcenia dualnego (Pani Beata Białowąs, Dyrektor Naczelny Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach),
Stan szkolnictwa zawodowego w województwie śląskim (Kuratorium Oświaty w Katowicach),
„Śląskie Technostaże” – program stażowy dla uczniów szkół branżowych z województwa śląskiego (Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego),
Szkolnictwo zawodowe dla przemysłu (Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.),
Praktyczne aspekty doradztwa zawodowego dla uczniów i ich rodziców (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Katowicach),
Warsztaty dla doradców zawodowych „Jakie znaczenie mają kompetencje kluczowe w kształceniu zawodowym?” (Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach).

2018-11-08Konferencja Przedsiębiorstwo rodzinne w XXI wieku: koncepcja oraz jej realizacja

W imieniu prof. Jana Klimka serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji „Przedsiębiorstwo rodzinne w XXI wieku: koncepcja oraz jej realizacja”, która odbędzie się 13 listopada 2018 roku (wtorek) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (al. Niepodległości 162, Aula Główna).

Motywem przewodnim tegorocznej konferencji są: zachowania strategiczne przedsiębiorstw rodzinnych wobec zjawisk i procesów zachodzących w otoczeniu (międzynarodowym, technologicznym, społecznym, ekonomicznym, polityczno-prawnym i rynkowym), zmiany w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstw rodzinnych będące efektem oddziaływania otoczenia oraz postawy przedstawicieli różnych pokoleń względem sukcesji w przedsiębiorstwie rodzinnym.

Zakres tematyczny konferencji:
- Identyfikacja DNA przedsiębiorstwa rodzinnego
- Modele biznesu przedsiębiorstw rodzinnych
- Zarządzanie innowacjami w przedsiębiorstwach rodzinnych - Wykorzystanie technologii cyfrowych w przedsiębiorstwach rodzinnych
- Przedsiębiorstwo rodzinne wobec wyzwań gospodarki sieciowej
- Cykl życia przedsiębiorstwa rodzinnego – rodzaje i sposoby przezwyciężania kryzysów
- Sposoby konkurowania przedsiębiorstw rodzinnych w różnych sektorach i branżach
- Klient jako kapitał przedsiębiorstwa rodzinnego
- Otoczenie jako źródło zagrożeń dla przedsiębiorstw rodzinnych
- Zarządzanie wiedzą w przedsiębiorstwie rodzinnym
- Coaching i mentoring w zarządzaniu przedsiębiorstwem rodzinnym
- Przedsiębiorczość rodzinna w tradycyjnych i nowoczesnych dziedzinach działalności gospodarczej
- Marketing w zarządzaniu firmą rodzinną -
Doświadczenia i refleksje przedsiębiorców rodzinnych
- Przedsiębiorstwa rodzinne w ochronie zdrowia, turystyce i usługach czasu wolnego, edukacji, rzemiośle.

Ramowy program konferencji:
9:00 Rejestracja uczestników
9:45 Powitanie uczestników przez Władze SGH, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie oraz Instytutu Przedsiębiorstwa
10:00-11:15 Sesja I
11:15-12:15 Sesja II
12:15-13:30 Sesja III
13:30-14:00 Przerwa
14:00-15:30 Sesja IV
15:30 Podsumowanie i zakończenie konferencji

Zapraszamy do zapisów na stronie: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=DhtOFuXIqUGbu29-1A7vBP6DXbo0kbtPrtXjJxBMFPFUM0RGOE80TDRPNjlaWFJCSERNMEpPVE9DVy4u 

2018-11-02Konferencja 13.11.2018 Szkolnictwo zawodowe - szanse i perspektywy rozwoju

Zapraszamy do wzięcia udziału w Konferencji „Szkolnictwo zawodowe – szanse i perspektywy rozwoju” organizowanej wspólnie przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego 13 listopada 2018 roku (wtorek) w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego (ul. Dąbrowskiego 23 w Katowicach).

Program Konferencji do pobrania

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny - uprzejmie prosimy o zgłoszenie chęci udziału poprzez formularz rejestracyjny: https://szkolnictwo-zawodowe-szanse-i-perspektywy-rozwoju-tp2018-s.konfeo.com/pl/groups

2018-10-29Zapraszamy na Kurs Pedagogiczny - rozpoczęcie 5 listopada 2018 roku

Zapraszamy na Kurs Pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, organizowany przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Planowane zajęcia rozpoczną się od 5 listopada 2018 roku o godzinie 15:00.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w tej edycji serdecznie zapraszamy do e-mailowego lub telefonicznego zgłaszania swojego udziału w kursie.

Osoba do kontaktu:
Bożena Tarapacz - tel. 32 259 62 61 wew. 103, e-mail: bozena.tarapacz@ir.katowice.pl

ZAPRASZAMY!

2018-10-29Już jutro egzamin w zawodzie KELNER

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach uprzejmie informuje, że jutro (wtorek, 30 października 2018 roku) w Hotelu Gorczowski w Chorzowie (ul. Batorego 35) odbędzie się część teoretyczna oraz praktyczna egzaminu czeladniczego w zawodzie KELNER.

Do egzaminu czeladniczego przystąpi 13 kandydatów. Egzamin podzielony na część teoretyczną ustną i pisemną oraz praktyczną rozpocznie się o godzinie 9:00. Zakończenie egzaminu oraz podanie wyników odbędzie się około godziny 14:00.

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach jest jedną z 6. Izb Rzemieślniczych w Polsce, która potwierdza kwalifikacje czeladnicze oraz mistrzowskie w zawodzie KELNER. Pozostałe Izby Rzemieślnicze, w których powołano Komisje Egzaminacyjne potwierdzające kwalifikacje zawodowe Kelnerów znajdują się w: Gdańsku, Warszawie, Szczecinie, Lublinie oraz Kielcach.

Do chwili obecnej w Polsce ocenę pozytywną w trakcie egzaminu czeladniczego w zawodzie kelner uzyskały 143 Osoby. Tytułem Mistrza w zawodzie kelner pochwalić się może zaledwie 6 osób.

W marcu 2016 roku Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie uchwałą Zarządu przyjął standard egzaminacyjny dla zawodu kelner. Pozwoliło to przede wszystkim określić prace związane z przeprowadzaniem egzaminów, czyli przygotowaniem zadań egzaminacyjnych oraz umożliwiło Izbom Rzemieślniczym powołanie Komisji Egzaminacyjnych w tym zawodzie. Istotnym jest również fakt umożliwiający spisywanie umów o praktyczną naukę zawodu kelnera dla pracowników młodocianych oraz osób dorosłych. Na chwilę obecną spisano jedną taką umowę.

2018-10-29Nagroda Rektora SGH dla prof. Jana Klimka

Z wielką przyjemnością informujemy, że prof. Jan Klimek, Prezes Zarządu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach został laureatem Nagrody Rektora SGH Warsaw School of Economics dla nauczycieli akademickich za osiągnięcia w roku 2017. Nagroda Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie II stopnia indywidualna dla prof. Jana Klimka została przyznana za autorstwo monografii pt. „Strategia MŚP. Przedsiębiorczość – Konkurencyjność – Rozwój”. Gratulujemy!

POBIERZ WIZYTÓWKĘ

kod QR

GODZINY PRACY

     
Godziny otwarcia
  Poniedziałek - Piątek:
7:30-15:30
Biuro Obsługi Klienta 7:00-19:00

     
Godziny otwarcia w sobotę
  Sobota:
Nieczynne

     
Godziny otwarcia w niedzielę
  Niedziela:
Nieczynne

SZYBKI KONTAKT

     
ikonka adresu
  Adres:

plac Wolności 12
40-078 Katowice

     
numer telefonu
  Telefon:

(32) 259 62 61

     
adres e-mail
  e-mail:
izba@ir.katowice.pl

strony internetowe katowice
Copyright © 2016 | Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Jesteś naszym 829548 gościem.