POBIERZ WIZYTÓWKĘ

Informacje o projekcie
Projekt Adepci Śląskiego Rzemiosła realizowany jest przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w okresie 2014-2020. Działania 1.2 Wsparcie osób młodych ozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy. Projekt realizowany jest w okresie od 1 lipca 2016 roku do 30 kwietnia 2018 roku. Wartość projektu to 927 020,00 zł.
Dofinansowanie z Unii Europejskiej to 781 292,46 zł.
Cel Projektu
Głównym celem projektu jest zwiększenia możliwości zatrudnienia 50 młodych osób do 29 roku życia z województwa śląskiego, pozostających bez pracy w szczególności nie uczestniczących w kształceniu i szkoleniu.
Dla kogo?
Projekt skierowany jest do osób młodych, w tym niepełnosprawnych, w wieku 15-29, które spełniają łącznie trzy warunki:
1. nie pracują czyli są osobami bezrobotnymi lub biernymi zawodowo,
2. nie kształcą się, to znaczy nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym,
3. nie szkolą się to znaczy nie uczestniczą w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy.
Wsparcie w ramach projektu:
1. Doradztwo zawodowe.
2. Pośrednictwo pracy.
3. Warsztaty z autoprezentacji i aktywnych metod poszukiwania pracy.
4. Nauka zawodu rzemieślniczego u pracodawcy w ilości 1008 godz.
5. Potwierdzenie kwalifikacji zawodowych egzaminem czeladniczym.
Uczestnikom projektu zostaną zapewnione odpowiednie warunki i materiały adekwatne do realizowanego wsparcia:
Tytuł kwalifikacyjny czeladnika jest wysoko ceniony wśród przedsiębiorców. Po uwierzytelnieniu świadectwa czeladniczego przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznawany jest w całej Unii Europejskiej.
Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach udostępnia formularze rekrutacyjne do udziału w projekcie „Adepci Śląskiego Rzemiosła”:
Kontakt: Monika Dudek
Telefon: (32) 259 62 61
e-mail: projekty@ir.katowice.pl
O projekcie
Projekt „Śladami dobrych praktyk” realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i średniej Przedsiębiorczości w Katowicach w partnerstwie z TVP S.A. Oddział Katowice. Projekt polegał na promocji wśród społeczności województwa śląskiego koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (z ang. CSR – Corporate Social Responsibility) uwzględniającej obok ekonomicznych, społeczne, etyczne i ekologiczne aspekty w działalności gospodarczej. Projekt ukierunkowany był na wyłonienie dobrych praktyk CSR stosowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich promocję poprzez produkcję i emisję 10 odcinków programu telewizyjnego. Szczególnie istotne były praktyki stosowane w miejscu pracy, zgodnie z modelem „Zatrudnienie Fair Play”. Zrealizowano także 2 konferencje regionalne oraz 10 seminariów lokalnych promujących dobre praktyki CSR. Realizacja projektu rozpoczęła się 1 kwietnia 2011 roku a zakończyła 31 marca 2012 roku.
Monika Dudek
O Projekcie
Projekt „Szefem będę ja!” skierowany jest do osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą (warunkiem jest brak zarejestrowanej działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy). Projekt przewiduje udział 40 osób z całego województwa śląskiego (konieczne jest stałe lub tymczasowe zameldowanie na terenie naszego województwa), które chcą założyć „własny biznes”. Profil planowanej działalności jest dowolny, ponieważ projekt nie jest skierowany do konkretnej branży. Połowę Uczestników stanowić będą osoby bezrobotne (zarejestrowane w urzędzie pracy), a połowę osoby pracujące (umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna). Zgodnie z przyjętymi założeniami, pierwszeństwo w procesie rekrutacji i selekcji będą mieli mieszkańcy trzech podregionów: sosnowieckiego,częstochowskiego i bytomskiego.
Rekrutacja i selekcja
Termin składania formularzy rekrutacyjnych minął 15 czerwca 2009 roku.
Kryteria grupy docelowej (40 osób)
Osoby bezrobotne | Osoby pracujące | ||
pow. 45. roku życia | 8 | 8 | 16 |
Kobiety | 8 | 8 | 16 |
do 25. roku życia | 4 | 4 | 8 |
20 | 20 | 40 |
W razie potrzeby przewiduje się przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z zainteresowanymi osobami.
Po etapie selekcji zawierane będą umowy wraz z przedstawieniem wymaganych oświadczeń:
- oświadczenie o braku zarejestrowanej działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy przed przystąpieniem do projektu
- oświadczenie o niekaralności
- oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych
- potwierdzenie o nie korzystaniu z innych środków wspólnotowych przez ostatnie 2 lata
Założenia projektu
Projekt rozpoczął się w kwietniu 2009 roku i potrwa do końca marca 2011 roku.
Biuro Projektu
Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach
Plac Wolności 12, 40-078 Katowice
Tel. (032) 259 62 61 wew. 105 Fax. (032) 258 87 38
e-mail: magdalena.muzyczka@ir.katowice.pl, projekty@ir.katowice.pl
O projekcie
'Rzemiosło - najlepszy pracodawca w regionie' to projekt realizowany przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach i katowicki oddział Telewizji Polskiej S.A. W ramach projektu powstaje 30 programów telewizyjnych i 30 skorelowanych z nimi tematycznie artykułów prasowych. W materiałach tych przedstawiane są sylwetki śląskich i zagłębiowskich rzemieślników, którzy mówią o swojej pracy i korzyściach płynących z udziału w rzemieślniczym systemie nauki zawodu.
Powstała również strona internetowa www.mamswietnaprace.pl i strony w telegazecie TVP Katowice poświęcone tej tematyce. W ramach projektu przewidziana jest emisja spotów radiowych i telewizyjnych. Na ulicach śląskich miast pojawiają się billboardy.
Analizy prowadzone przez Izbę pokazują jednoznacznie, ze rzemiosło jest wielkim obszarem, w którym generuje się nowe miejsca pracy. Rzemieślniczy system kształcenia pozwala potencjalnym beneficjentom na zdobycie kwalifikacji w zawodach poszukiwanych na rynku pracy, bądź podniesienie swoich umiejętności. Niestety, brakowało dotychczas kampanii promujących szkolenia rzemieślnicze, co utrudniało zainteresowanym dotarcie do informacji na temat możliwości zdobycia kwalifikacji w zawodach rzemieślniczych, a tymczasem, co potwierdza ranking Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, zdecydowana większość tych zawodów zalicza się do najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Niewiele osób wie, ze Izba organizuje szkolenia w przeszło 60 zawodach, z możliwością przystępowania do egzaminów przed komisjami państwowymi i zdobywania kwalifikacji czeladniczych czy mistrzowskich uznawanych w całej Unii Europejskiej. Brakowało szeroko dostępnej informacji o ścieżkach kształcenia i korzyściach płynących z uzyskania tytułów kwalifikacyjnych. Dlatego zdecydowaliśmy się na szeroko zakrojoną kampanię informacyjno-promocyjną, mającą jednocześnie na celu odbudowanie dobrego wizerunku śląskiego i zagłębiowskiego rzemiosła.
W każdy poniedziałek w katowickim wydaniu Gazety Wyborczej drukowany jest artykuł o jednym z zawodów rzemieślniczych, a w każdy wtorek, o godz. 18:45 TVP Katowice emituje program przedstawiający dany zawód.
Efektem projektu będzie również książka - zbiór publikowanych artykułów i zdjęć oraz płyta DVD z wszystkimi odcinkami programu telewizyjnego.
Biuro projektu
Plac Wolności 12,
40-078 Katowice
Koordynator Projektu - Beata Białowąs
Tel. 032 259 62 61 wew. 110
Zobacz:
publikacja przygotowana w ramach projektu
Cel projektu
Celem projektu 'Elastycznie i odpowiedzialnie - promocja dobrych praktyk w województwie śląskim' jest wzrost adaptacyjności przedsiębiorstw w województwie śląskim poprzez promocję oraz upowszechnienie wiedzy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - ang. Corporate Social Responsibility) oraz idei flexicurity wśród pracodawców, pracowników, przedstawicieli związków zawodowych, organizacji pracodawców, jednostek samorządu terytorialnego i innych interesariuszy z terenu całego województwa śląskiego.
Projekt, który współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zakłada promocję oraz upowszechnienie wiedzy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - ang. Corporate Social Responsibility) oraz idei flexicurity wśród pracodawców, przedstawicieli związków zawodowych, organizacji pracodawców, jednostek samorządu terytorialnego i innych interesariuszy z terenu całego województwa śląskiego. Obie koncepcje mają niezwykle istotne znaczenie dla funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw oraz regionalnego rynku pracy. Niestety zarówno idea CSR jak i model flexicurity, mocno promowane przez Unię Europejską, są w Polsce wciąż mało rozpowszechnione wśród ich potencjalnych interesariuszy.
W ramach projektu zorganizowane zostaną 2 konferencje regionalne w Katowicach (otwierająca oraz zamykająca) oraz 8 seminariów lokalnych (warsztaty dla społeczności lokalnych). Warsztaty odbędą się w Częstochowie, Bielsku-Białej, Gliwicach, Rybniku, Tychach, Bytomiu, Sosnowcu oraz Tarnowskich Górach.
Projekt realizowany jest przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach w partnerstwie z Regionem Śląsko-Dąbrowskim NSZZ 'Solidanorść' oraz Radą OPZZ Województwa Śląskiego w okresie od 1 sierpnia 2010 roku do 31 października 2011 roku. Więcej informacji na temat projektu na stronie internetowej: www.elastycznieiodpowiedzialnie.pl
Koordynator projektu / Kontakt do mediów:
Katarzyna Maciejska
Tel. (32) 259 62 61 wew. 119
e-mail: katarzyna.maciejska@ir.katowice.pl
O Projekcie
Projekt 'Pierwsza szychta' to sztandarowy „produkt” Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Dał szansę na zatrudnienie dla osób dyskryminowanych na rynku pracy i ogólnopolską promocję „rzemieślniczego” trybu przygotowania zawodowego. Projekt był realizowany w okresie od 1.11.2005 r. do 30.03.2008 roku, przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.
Partnerstwo na rzecz Rozwoju “Pierwsza Szychta” zostało powołane przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach przy udziale kluczowych partnerów: Fundacji na Rzecz Rozwoju Demokracji Lokalnej ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki, Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.
Chcąc przeciwdziałać zjawisku trwałej marginalizacji i dyskryminacji na rynku pracy projekt zakładał opracowanie ścieżek zawodowych (szkolenie – staż – praca) dla grup szczególnie narażonych na wykluczenie:
• kobiet (90 osób ze 150-osobowej grupy pilotażowej),
• osób młodocianych i absolwentów,
• osób bezrobotnych o niskim poziomie wykształcenia (tj. o wykształceniu podstawowym i zasadniczym zawodowym),
• osób długotrwale pozostających bez pracy,
• pracowników zwalnianych w ramach restrukturyzacji zakładów z przyczyn dotyczących pracodawcy.
W projekcie “Pierwsza Szychta” elementem innowacyjnym był nacisk położony na praktyczną naukę zawodu. Umożliwiło to, osobom o niskich kompetencjach zawodowych lub niskim poziomie wykształcenia ogólnego, aktywną edukację oraz szybszy start na rynku pracy. Dodatkowym elementem wzmacniającym pozycję beneficjenta było uzyskanie tytułu czeladniczego w wyniku zdanego egzaminu państwowego (organizowanego przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości). Świadectwo czeladnicze jest powszechnie uznawanym (również w krajach Unii Europejskiej) potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych otwierającym możliwość uzyskania uprawnień mistrza w zawodzie.
Unikalna w skali kraju była ścisła współpraca organizacji pracodawców, związku zawodowego, instytucji publicznej i fundacji działającej na rzecz edukacji i rozwoju. W prace nad projektem, jego planowanie i ocenę od początku włączeni byli przedstawiciele grup dyskryminowanych na rynku pracy (liderzy opinii).
W kwietniu 2005 roku została podpisana umowa o współpracy międzynarodowej z przedstawicielami podobnych Partnerstw na rzecz Rozwoju z Austrii, Cypru i Niemiec. Celem utworzonego Partnerstwa Ponadnarodowego była wymiana doświadczeń związanych z wprowadzeniem innowacyjnych metod edukacji oraz stworzenie sieci kompetencji zawodowych dla osób dyskryminowanych na rynku pracy. Eksperci projektu “Pierwsza Szychta” aktywnie uczestniczyli w procesie tworzenia Sieci Edukacji Zawodowej (Vocational Education Network). Ich zadaniem było opracowanie listy zawodów, przygotowanie szkoleń dla beneficjentów i sprawdzenie modelu: szkolenie – staż – praca na rynku lokalnym. Strategie, które odniosły sukces zostaną zebrane i połączone przez koordynatorów działań ponadnarodowych w model „VENet” (będącego skrótem Vocational Education Network).
Wszystkie zainteresowane organizacje obecne w Unii Europejskiej zapoznają się z tym modelem za pomocą strony internetowej oraz podręcznika, który wchodzi w skład systemu wsparcia ułatwiającego przyjęcie i wykorzystanie “VENet” lub któregoś z jego elementu. Wyniki prac Partnerstwa Ponadnarodowego zostały także zaprezentowane podczas międzynarodowego seminarium poświęconego Sieci Edukacji Zawodowej VENet.
'Informator o zawodach rzemieślniczych' wydany w ramach projektu (format pdf)
http://www.szkolenia.wst.pl/index.php
http://www.facebook.com/IRMSPKatowice
https://www.youtube.com/channel/UC7dYVsvDtHGActzw9S9-kHw
![]() |
Poniedziałek - Piątek: 7:30-15:30 Biuro Obsługi Klienta 7:00-19:00 |
![]() |
Sobota: Nieczynne |
![]() |
Niedziela: Nieczynne |
![]() |
Adres:
plac Wolności 12 |
![]() |
Telefon:
(32) 259 62 61 |
![]() |
e-mail: izba@ir.katowice.pl |